Proszę czekać...
zamknij

Praktyczne rozwiązania do przedpokoju

Przedpokój nie jest najłatwiejszym miejscem do urządzenia. Ciasny, wąski, długi, słabo oświetlony – co by tu z nim zrobić? Przyjrzyjcie się naszym rozwiązaniom, a może znajdziecie coś, co sprawdzi się w waszym korytarzu?

Podłoga

Zacznijmy od podstaw – podłoga w korytarzu często się brudzi, jest narażona na wilgoć i ścieranie. W polskich domach na podłogach najczęściej kładzie się płytki ceramiczne, o klasie ścieralności IV i V i o twardości od 6 do 8. Zwolennicy drewnianych wykończeń, montują na podłogach gatunki takie jak orzech, dąb, jesion czy grab.

Meble i akcesoria

Przedpokój jest miejscem, w którym zdejmujemy buty oraz odzież wierzchnią, w związku z tym powinny w nim się znaleźć szafka na buty oraz wieszak. Szafka na buty jest bardzo przydatna, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdyż pozwala utrzymać porządek i nie eksponować przemoczonego obuwia.

W małych pomieszczeniach idealna będzie szafka, która może też pełnić funkcję siedziska. Warto wybrać również ścienny wieszak na kurtki, który pozwoli na powieszenie odzieży. W większym korytarzu można umieścić wieszak stojący.

Wielbiciele niebanalnych rozwiązań mogą taki wieszak zrobić samodzielnie. Jak? Wskazówki znajdują się pod adresem strony internetowej marki Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/zrob-to-sam-wieszak-na-ubrania

W dużym lub wysokim przedpokoju warto zainstalować szafę na wymiar, dzięki której zagospodarujemy nieustawną przestrzeń. Pozwoli ona na przechowywanie odzieży wierzchniej, czapek, szalików i innych elementów garderoby. Jeśli w przedpokoju nie ma dostępu do dziennego światła, warto zdecydować się na jasne fronty lub drzwi z wklejonym lustrem. Pozwoli to rozjaśnić i powiększyć pomieszczenie.

Światło

Zazwyczaj przedpokój jest usytuowany z dala od okna, odpowiednie oświetlenie jest, więc niezbędne w jego aranżacji. Punkty świetlne powinny być rozłożone równomiernie, najlepiej kiedy znajdą się na suficie w równych odległościach. W wysokich pomieszczeniach można zdecydować się na sufit podwieszany i zamontowanie na nim punkty LED lub halogeny. Do małego kwadratowego przedpokoju wystarczy pojedynczy plafon sufitowy.