Proszę czekać...
zamknij

Wybieramy ościeżnice i futryny

Ościeżnica to potoczne określenie futryny, jednak według ekspertów jest to nazwa błędna. Ościeżnica to nieruchoma rama osadzona w wewnętrznej krawędzi otworu ściany budynku. Do niej montuje się ramy drzwi lub okien, przyczepione do zawiasów. 

Zasadniczo ościeżnica spełnia dwie funkcje; dekoracyjną i praktyczną – uszczelnia oraz utrzymuje drzwi we właściwej pozycji. Dobrze zamontowana ościeżnica powinna służyć domownikom przez lata.

Rodzaje ościeżnic

W marketach budowlanych najczęściej można spotkać ościeżnice wykonane z MDF-u lub drewna warstwowego. Wielu producentów oferuje również framugi z litego drewna oraz metalowe, przeznaczone do zastosowań przemysłowych i inwestycyjnych.

Ościeżnice wykonane z MDF-u zwykle stosowane są do montażu drzwi wewnątrz lokali. Z kolei te wykonane z prawdziwego drewna mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zazwyczaj montuje się do nich drewniane drzwi. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że drewno jest wrażliwe na wilgoć oraz czynniki atmosferyczne. Producenci zalecają, by drewniane drzwi wejściowe montować pod zadaszeniem.

Warto również pamiętać o odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji drewnianych elementów. Pozwoli to cieszyć się naturalną strukturą materiału przez długi czas. O właściwej pielęgnacji drewnianych ościeżnic i drzwi można przeczytać tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/malowanie-drewnianych-oscieznic-i-futryn.

Kupując ościeżnicę mamy do wyboru warianty stałe, regulowane oraz bezprzylgowe. Opcja pierwsza jest najczęściej używaną i zdecydowanie najtańszą, sprawdza się przy standardowej grubości murów (90mm). 

Ościeżnice regulowane sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ściany mają minimalną grubość 75mm. Modele bezprzylgowe to najbardziej nowoczesne rozwiązanie, pozwalające ukryć zawiasy wewnątrz skrzydła drzwi.